نقد فیلم

نقد فیلم " I'm not scared" (من نترسیده ام)

محصول: 2003

کارگردان: Gabriele Salvator

I'm not scaredes

نمره کلی من: 20/19

جمله (از من): " معصومیت از دست رفته"

کلمات فیلم: "رازها، خیانت، قتل"

از جمله بهترین فیلم هایی که دیدم فیلم "من نترسیده ام" ساخته گابریله سالواتوره است.

خلاصه داستان: داستان فیلم در یک روستای کشور ایتالیا می گذرد. روستا نشینانی اندک، کودکانی سرگرم بازی و مناظری دلربا از طبیعت. میشل، پسر 9 ساله یکی از خانواده ها به همراه خواهر و دوستانش برای بازی به طبیعت می روند...


ادامه مطلب
نوشته شده در شنبه ٢٧ تیر ،۱۳۸۸ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()

به یاد او که...

 

نقدی بر فیلم "Bonnie and Clyde" (بانی و کِلاید)

bonnie and clyde

محصول: 1967

کارگردان: آرتور پِن

نمره کلی من: 20/15

جمله (از من): "جنون بی پروای جوانی"

 

یکی از صد فیلم برگزیده قرن، نامزد جایزه اسکار در چندین رشته از جمله بهترین فیلم.

شاید در بین فیلم های امروزی چندان به چشم نیاید چون از تکنولوژی جدید بهره زیادی ندارد و در نتیجه به ارزش های واقعی اش در چشم بیینده امروزی نمی رسد. با این حال ارزش های حقیقی فیلم در داستان آن نهفته است که حتی برای انسان های امروزی جور دی می آید و قصه ای است که تکراری نمی شود.


ادامه مطلب
نوشته شده در پنجشنبه ٢٥ تیر ،۱۳۸۸ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()

نقد فیلم 21 گرم

21grams

محصول 2003

کارگردان: Alejandro Gonzalez Iñárritu

به زودی...

نوشته شده در یکشنبه ٢۱ تیر ،۱۳۸۸ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()

marley and me

نقدی بر فیلم "Marley and Me"

محصول 2008

کارگردان: David Frankel

نمره کلی من: 20/10

تلفیق ژانر طنز و درام در فیلم های اخیر هالیوودی بسیار دیده می شود و معمولاً این تلفیق موفق به جلب مخاطب نیز می شود. با این حال به خاطر وجود تعداد زیاد این فیلم ها آن هایی که در گیشه نیز موفق باشند محدود می شود.

فیلم "من و مارلی" با وجود ایده خوب برای بیان ویژگی های سگ که یکی از با وفاترین و بهترین حیوانات شناخته است به علت طولانی بودن و پرداختن به ماجراهای فرعی زیاد از دریافت رضایت بیننده باز می ماند. تنها صحنه های جذاب فیلم مربوط به شیرین کاری ها و شیطنت های مارلی و جملات پایانی فیلم در مورد سگ هاست (که می گوید سگ همدل تو می شود و به تو دل می بندد و کاری به غنی یا فقیر بودن تو ندارد و از این نظر از بسیاری از انسان ها برتر است) که بیننده را به وجد می آورد و به جز این فیلم پر می شود از انتقال احساس خستگی و رخوت در بیننده! شاید بهترین بازیگر فیلم هم خود مارلی باشد که با عکس العمل های فوق العاده اش انسان را به خنده و شگفتی وا می دارد (صحنه ابتدایی که برای خوردن غذا در کف خانه ولو می شود، کشیدن پایه میز و کشاندن آن بر روی زمین و صحنه ورود به خانه و شیرجه به داخل استخر آب از بهترین هاست).

نوشته شده در شنبه ٢٠ تیر ،۱۳۸۸ساعت ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()

 نقدی بر فیلم "The Broken"

the broken

محصول 2009

کارگردان: Sean Ellis

جمله: "با ترست روبرو شو"

نمره کلی من: 20/13

ژانر ترسناک در سال های اخیر از محبوبیت بیشتری نسبت به قبل برخوردار شده و تولید بیشتر این دسته فیلم ها نیز نشان از استقبال تماشاگران دارد. زمینه اصلی این فیلم ها در گذشته بیشتر بر وجود اشباح، ارواح خبیث و موجودات نامرئی (جن گیر، طالع نحس، بچه رزماری) و امروزه بیشتر بر مبنای تصاویر وحشت آور (سری اره، شرور ساکن) پرداخته می شود.

فیلم "شکسته" که به نوعی بازگشت به ساختار سابق سینمای ترسناک (همراه با برخی صحنه های وحشت آور صورت مردگان) می باشد، ماجرای زنی رادیولوژیست (جینا) است که پس از حادثه ای نامعلوم دچار بحران شخصیتی و حافظه ای می شود. او خود را تا خانه اش تعقیب و پس از آن در یک گریز ظاهری با ماشین تصادف می کند. در کنار این قضیه می بینیم که دوست پسر او نیز به ظاهر دو تاست (با ظاهر یکسان) و جینا این را احساس می کند و بارها می گوید که دوست پسرش واقعی نیست. به تدریج می بینیم که پدر او، پسرش و دوست او نیز دو تا هستند و یکی یکی توسط همزادشان به قتل می رسند. انتهای داستان است که متوجه می شویم این جینا ست که تصور می کند خود را به قتل رسانده و تمام ماجراهای دیگر ماجرا نیز ساخته ذهن خود اوست و این پزشک به نوعی درگیر اسکیزوفرنی بوده است.

در روان شناسی موضوعی هست که در آن انسان ابتدا به عیوب دیگران پی می برد و به تدریج با ادامه کار بر روی به عیب های خود واقف می گردد. البته این اصلی کلی است که همه ما در خود نیز آن را احساس می کنیم. با این وجود اگر در نظر بگیریم که هدف این فیلم هم رساندن این واقعیت است، فیلمنامه در القای این نظر ناموفق است و مخاطب را راضی نمی کند. با این حال نباید فضای وهم آور فیلم را که نشان از کارگردانی مناسب فیلم است را نادیده گرفت و به نظر من عیب اصلی این فیلم نیز به فیلمنامه نسبتاً ضعیف آن باز می گردد.

نوشته شده در شنبه ٢٠ تیر ،۱۳۸۸ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()

twilightنقدی برفیلم "Twilight" (سپیده دم)

twilight

محصول 2008

کارگردان: Catherine Hardwicke

نمره کلی من: 20/12

جمله: "وقتی می توانی برای همیشه زندگی کنی، برای چه چیزی زندگی خواهی کرد؟"

وجود مثلث عاشقانه که معمولاً از دو مرد و یک زن تشکیل می شود و جدال دو مرد برای تصاحب زن از جلوه های قدیمی سینما و به طور کلی نمایشنامه است. در دو ضلع این مثلث دو مرد قرار دارند که معمولاً یکی خیر و دیگری شر است و زن در تمام موارد در جناح خیر بوده است...


ادامه مطلب
نوشته شده در شنبه ٢٠ تیر ،۱۳۸۸ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()

به یاد او که...

درباره فیلم انیمیشن "بالا"

محصول ٢٠٠٩ پیکسار/والت دیزنی

کارگردان: پیتر داکتر

"زمین را رها کن تا به آسمان برسی"

نمره من: 20/17

بالا

 

پریشب بود که برای اولین بار فیلم بالا (Up) را پس از خواندن تمجید و تعریف های زیاد از سوی منتقدان دیدم. در نقد فیلم "میلیونر زاغه نشین " گفتم که بسیاری از فیلم های مطرح دنیا که جوایزی را نیز به دست می آورند از استعارات به نحوی زیبا استفاده می کنند که یادآور زندگی روزمره ما می شود و تمام این دست از اخلاقیات بهره می برند که چنانچه به متن قرآن کریم نیز مسلط باشید تمام نکات زیبای آن را در این کتاب تقریباً مغفول نیز خواهید یافت...


ادامه مطلب
نوشته شده در چهارشنبه ۱٧ تیر ،۱۳۸۸ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()


 Design By : Pichak