نقد فیلم

            Pride and Prejudice   

نقد فیلم "غرور و تعصب" (Pride and Prejudice)

محصول: 2005

کارگردان: Joe Wright

جمله فیلم: "گاهی آخرین فرد روی زمین که می خواهی با او باشی، همان کسی ست که نمی توانی بی او باشی"

نمره کلی من: 20/14

خلاصه: خانواده "بنت" در دوره ای از تاریخ انگلستان (Georgian- قرن 18) که در آن زندگی به رسم جنتلمن ها مرسوم است، شامل پدر و مادر و پنج دختر خانواده در آستانه ورشکستگی مالی احتمالی پس از مرگ پدر خانواده قرار دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده در پنجشنبه ۱ امرداد ،۱۳۸۸ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()

half moon

نقد فیلم نیوه مانگ (Half Moon)

محصول: 2007 (ایران، کردستان عراق، فرانسه و اطریش)

کارگردان: بهمن قبادی

نمره کلی من: 20/13

نیوه مانگ یک فیلم سینمایی محصول ایران، کردستان عراق، اتریش و فرانسه است و البته از قواعد تمامی این کشور ها نیز سود می برد و با نگاهی بایستی به نگاه همه این ملت ها مطبوع باشد.

پس از فیلم‌های «زمانی برای مستی اسب‌ها» (1378)، «آوازهای سرزمین مادری‌ام» (1381) و «لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند» (1382) چهارمین ساخته ی قبادی است.

خلاصه: داستان با مسافرت جمعی از ساز نوازان کرد به سوی عراق برای اجرای موسیقی کردی به مناسبت شکست صدام و آزادی کردستان عراق (که موطن اصلی کرد های نوازنده نیز هست) آغاز می شود و تمام فیلم پیرامون مخاطرات این سفر و ناکامی مسافران در رسیدن به مقصد می گذرد. «“مامو”»، نوازنده پیر و سرشناس کردستان، همراه فرزندانش سفری را برای اجرای کنسرت در عراق پس از صدام آغاز می‌کند. در این سفر، کاکو مرد میان سالی که خود را ارادت مند “مامو” می‌داند، به عنوان راننده و با اتوبوسی که از دوستش قرض گرفته است، او را همراهی می‌کند. “مامو” یکی یکی فرزندانش را که در نواحی مختلف زندگی می‌کنند جمع می‌کند، اما آخرین پسرش پیش از سوارشدن به اتوبوس از پدر می‌خواهد دقایقی از ماشین پیاده شود. پسر به “مامو” می‌گوید که «پیر» روستا گفته که بهتر است “مامو” به این سفر نرود زیرا هنگامی که ماه کامل شود برای او اتفاقی خواهد افتاد. “مامو” می‌گوید به هر طریق که باشد این سفر را ادامه خواهد داد زیرا سال‌هاست جلوی کارش گرفته شده است. “مامو” به سراغ زن خواننده‌ای به نام هشو (به معنای خوشه ی انگور) می‌رود که سال‌هاست همراه ۱۳۳۴زن دیگر در تبعید زندگی می‌کند اما هشو صدای پیشینش را همراه با اعتماد به نفس از دست داده است. آن‌ها در مسیر عبور از مرز با حوادث و موانع متفاوتی روبه رو می‌شوند.


ادامه مطلب
نوشته شده در پنجشنبه ۱ امرداد ،۱۳۸۸ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()


 Design By : Pichak