نقد فیلم

به یاد او که...


نقد فیلم " جدایی نادر از سیمین "

جدایی نادر از سیمین


نویسنده، تهیه کننده و کارگردان: اصغر فرهادی
جمله فیلم –از دید من-: "عدالت را به پا دارید و حق را بگوئید حتی اگر به ضرر خود یا والدین یا اطرافیانتان باشد" (قرآن کریم/ نساء-135)
جمله فیلم: -از دید من-: "به من نگو تنها برای توست، هر کار که می کنی تنها برای خودت است"
نمره کلی –از دید من-: 19.75 از 20

خلاصه:

نادر به دلیل تقاضای سیمین در آستانه جدایی از اوست. او برای نگهداری پدرش به پیشنهاد سیمین راضیه را استخدام می کند. روزی که راضیه برای کاری از منزل نادر خارج می شود مشکلی برای پدر نادر پیش میاید و مشکلات بیشتر آغاز می شود...

بررسی و نقد فیلم:

"جدایی نادر از سیمین" (یا به اسم جهانی اش؛ یک جدایی) موضوع پیچیده ای ندارد، هیچ چیز خاصی در میان نیست، تنها خودمان هستیم که از دریچه دوربین فیلمبردار به زندگی اطراف و روزمره مان نگاه می کنیم.. و یک جدایی گسترده بینمان مفروش شده به پهنای همان نوشتن جدایی در پوستر فیلم و همین یعنی اوج هنر و زیبایی!


ادامه مطلب
نوشته شده در چهارشنبه ٢٤ فروردین ،۱۳٩٠ساعت ٥:٠٥ ‎ب.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()

به یاد او که...

نقد فیلم سن پطرزبورگ

سن پطرزبورگ

نویسنده گان: پیمان و مهراب قاسم خانی

کارگردان: بهروز افخمی

جمله فیلم: -از دید من-: "زهی خیال باطل!"

نمره کلی -از دید من-: 20/18

خلاصه: یک زندانی آزاد شده  به طور اتفاقی کلماتی درباره گنجی بزرگ می شنود. او به همراه شاهد دیگر ماجرا با کشمکش و دعوا به دنبال این گنج راه می افتند.

 


ادامه مطلب
نوشته شده در سه‌شنبه ٢۳ فروردین ،۱۳٩٠ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()

شاید مهمترین اتفاق روزهای اخیر برگزاری جشنواره فیلم فجر با برتری فیلم های "جرم" کیمیایی و "جدایی نادر از سیمین" اصغر فرهادی بود. فرهادی با فیلم اخیر خود نشان داد که موفقیت "درباره الی" اتفاقی به مانند "همشهری کین" اورسون ولز نبوده و او در سینمای شبه مستند و درام خود حالا حالا ها به پیش خواهد رفت. فیلم او در جشنواره فیلم برلین هم مهمترین جوایز (کارگردانی، گروه بازیگران و بهترین فیلم) را دریافقت کرد تا نشان دهد باید منتظر روزهای خوش تری برای سینمای ایران و به خصوص اصغر فرهادی بود. فیلم که با نام "یک جدایی" در دنیا معروف شده اکنون در سایت IMDB.com به عنوان بهترین فیلم درام تاریخ انتخاب شده است (http://www.imdb.com/chart/drama) هر چند این رای گیری هنوز به اتمام نرسیده و تعداد رای ها به فیلم های بعدی به مراتب بیشتر است اما همین اتفاق نیز در تاریخ سینمای ایران بی سابقه است (تا روزهای بعد به دلیل افزایش رای گیری احتمالاً رتبه فیلم افت خواهد کرد.. حدود یک فهته بعد رتبه فیلم به 18 رسیده است).


ادامه مطلب
نوشته شده در چهارشنبه ۱٧ فروردین ،۱۳٩٠ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()


 Design By : Pichak