نقد فیلم

به یاد او که...

کارگردان: Denis Villeneuve

نویسنده: Javier Gullón- بر اساس برداشتی آزاد از کتاب The Double (بدل) نوشته ی خوزه ساراماگو در سال 2002

محصول: سال 2013- کانادا و اسپانیا- 90 دقیقه- دسته روانشناسی-هیجانی

فروش فیلم: حدود 2 میلیون دلار

جمله ی فیلم:  "هرج و مرج نظمی ست که تا کنون رمزگشایی نشده"

جمله ی فیلم- از نگاه من-:  این عقده های فروخورده ی خوره ی ما!

نمره در سایت      Rotten tomatoes: 75%

نمره در سایت      IMDB: 6.8  

نمره از نظر من: 17 از 20

خلاصه

مردی  در باشگاهی زیرزمینی شرکت کرده که در آن زنی، آرام رطیلی را له می کند. Adam Bell، استاد تاریخ دانشگاه، نحوه ی تسلط حکومت های دیکتاتوری بر جامعه و احتمال تکرار تاریخ را تدریس می کند. او به پیشنهاد همکارش، فیلمی را کرایه می کند که در آن یکی از بازیگران فیلم را کاملا مشابه خود می بیند و سعی می کند این فرد را پیدا کند. این جستجو سبب ایجاد اشکالاتی در زندگی او می شود..

بررسی و نقد

اگر نمی توانید اجزای خلاصه ی فیلم را به هم ربط دهید عجیب نیست.. در ابتدای فیلم جمله ای می بینیم که شاید ما را برای افتادن پرده ی پازل بر سراسر فیلم آماده کند: "هرج و مرج نظمی ست که تا کنون رمزگشایی نشده". بنابراین حتی با دیدن تمام فیلم و چسباندن قطعات این پازل، ممکن است معماهایی دیگر به سوالاتتان اضافه شود یا حتی فیلم در نظرتان مسخره به نظر بیاید!.. با این حال، در انتهای این بررسی پاسخ همه ی سوالات شما داده خواهد شد.

اصولا در فیلم های سورئال (از دو بخش Sur؛ پیشوندی به معنی "در اطراف" و Real به معنی "واقعی") که به حالات رویاگونه، خارج از واقعیت و عجیب گفته می شود و شاید استاد اینگونه فیلم ها از نظر منتقدین David lynch باشد، یکی از پایه های کار، در هم تنیده بودن ماجرا و غیرعادی بودن اتفاقات رخ داده در داستان است. هرچند شاید برخی از بزرگان این سبک (مثل لینچ) با تصاویر وهم آلود و ظاهرا بی ربط، کمترین سهم ارزش را برای درک بیننده قایل شده باشند اما در اینجا با کارگردانی سر و کار داریم که سبک کارش بیش از آنکه بر مبنای تصاویر عجیب و ظاهرا غیر منطقی باشد، بر پایه ی داستان نامعلوم (با سهم کمتر، از نظر خطی یا غیر خطی بودن و بیشتر از نظر اتفاقات رخ داده در آن) است. شاید بهترین نمونه اینگونه فیلم ها -از نگاه من- فیلم شاهکار Stay باشد.


ادامه مطلب
نوشته شده در چهارشنبه ۸ امرداد ،۱۳٩۳ساعت ٥:۱۱ ‎ب.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()


 Design By : Pichak