نقد فیلم

به یاد او که...

 

License to wed

کارگردان: Ken Kapis

نویسنده گان: Kim barker، Tim Rasmussen، Vince Di Meglio و Wayne Lloyd

محصول سال 2007- شرکت برادران وارنر - 101 دقیقه

جمله فیلم: اول عشق آمد... بعدش جناب کشیش فرانک

جمله فیلم -از دید من-: ازدواج که شوخی نیست!

نمره کلی من: ٢٠/١٨

خلاصه

سدی جونز (با بازی  مندی مُر) همیشه آرزوی ازدواج با مرد رویاییش در کلیسای خانوادگی شان را داشته است. حالا او در حال ازدواج با بن است (جان کراسینسکی) اما کشیش کلیسا (فرانک دورمن با بازی رابین ویلیامز) برای خود قانونی دارد که تا برآورده نشود به هیچ زوجی اجازه ازدواج نمی دهد...

نقد من

رابین ویلیامز را دوست دارم، به خاطر نقش هایی که انتخاب می کند و البته با وجود شابهت ظاهری این نقش ها به هم. او بارها برای ایفای نقش نامزد دریافت جوایز متعدد شده و در فیلم "ویل هانتینگ خوب" صاحب جایزه اسکار شد. این فیلم در کنار "انجمن شاعران مرده" با اضافه کردن چاشنی طنز، گویای نقش او در فیلم "اجازه ازدواج" است.


او در آستانه 60 سالگی قرار دارد و فیلم های خوب و ماندگاری را از خود به جای گذاشته است.

اما فیلم درباره دختر و پسر جوانی است که در آرزوی ازدواج با همند. حالا دلیل این احساس های زودگذر جوانی را هر چه خواهند بگذارند.. نصیحت که فایده ندارد! اصلاً خودم به تازگی از این دوران و حال و هوا خارج شده ام.. واقعاً دوران باشکوهی ست.. و البته به قول دوران حالای من و فیلم "خامی"

کشیش ما را در طول فیلم جان به لب می کند! به قول یک نفر می خواهی بگیری و یک کشیده آبدار بزنی به گوشش که: اصلاً تو چه کار داری؟ چرا نمی گذاری این دو جوان به هم برسند؟!

مشکل اغلب جوانان ما از پاک نبودن احساسشان نیست، بلکه از تنها احساسی بودنشان است، احساسی که متاسفانه زودگذر هم هست. کشیش فیلم دارد به جوان امروز می گوید: بله، تو لیاقت محبت را داری، می توانی به آنکه و آنچه می خواهی هم برسی اما... کمی تامل کن.. زندگی را بچش و بعد واردش شو. دادن آن دو بچه رباتیک که به دست آن بچه همراه با کشیش کنترل می شوند و گریه های این دو که در نهایت به کندن سرش توسط بن می انجامد ما را به این می رساند که زندگی واقعاً شوخی نیست، زندگی همان یک شب زفاف نیست.. ماه عسل نیست.. چندین سال در کنار هم بودن و تحمل سختی های راه و گذشتن از اشکالات طرف مقابل در کنار دیدن اشکالات خود است (آنجا که  سدی از اینکه کتابچه تعهد های بن را تنها یک نقاشی می بیند که یک ماشین دارد از حلقه آتش می پرد و در ادامه آن را برای خود تفسیر می کند را خیلی دوست دارم.. اشاره ای به ناتوانی اغلب ما مردان از ابراز احساساتمان و در عوض نشان دادنش با عمل یا در قالب همین تصویر که از آتش می پرد تا به او برسد)

بازی کراسینسکی و مُر قابل قبول است. مُر که خواننده نسل نوجوان و جوان است را پیش از این با نقشی نسبتاً متفاوت در سبک بازی (رمانتیک) در "قدم زدنی برای یادآوری" (A walk to remember) دیده بودیم؛ فیلمی که باز با وجود عدم استقبال منتقدان به شدت دوست دارم و به قول تکنیکی اش شیمی بین آن دو جوان فیلم را در کمتر فیلمی کارا دیده بودم.

به راستی جای چنین فیلمی در دنیای امروز احساسی گری و فساد ما خالی بود. با وجودی که منتقدان استقبال چندانی از فیلم نکرده اند اما بهتر است گاهی به حرف های این منتقد ها هم گوش نکنیم و تنها فیلم را ببینیم! اصلاً گفته های مرا هم هیچ انگارید و به تماشای فیلم بروید. حالا کی معنی دقیق حرف های مرا درک می کند؟ جوانانی که در همین سن و حس و حال هستند و کوران احساسات عشق جوانی هستند.. والبته شاید وقتی بیشتر آن را ارج بگذارند که ازدواج کنند و با دیدی دیگر به فیلم بنگرند.

غیره

- رابین ویلیامز در مصاحبه ای در مورد فیلم کشیشان را بچه باز خوانده بود که موجب بروز واکنش های انتقادی نسبت به او شد. انتقاد او در حالی صورت می گیرد که کشیشان با کناره گیری از ازدواج برای خود چنین مشکلاتی را خواسته و ناخواسته مهیا کرده اند

- سایت اینترنتی Metacritic.com که برآیندی از نمرات منتقدان را برای نمره دهی به فیلم لحاظ می کند نمره 3.6 از 10 را برای فیلم درج کرده است! با این حال فروش فیلم در حد خوبی بود (حدود 77 میلیون دلار)

نوشته شده در چهارشنبه ۱٦ تیر ،۱۳۸٩ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()


 Design By : Pichak