نقد فیلم

Knight and Day

(شوالیه و روز)

knight and day

 

کارگردان: James Mangold

نویسنده: Patrick O’Neill

محصول:٢٠١٠- 20th Century Fox- ١١٠ دقیقه

نمره کلی من: 20/11

خلاصه داستان:

جاسوسی قصد دارد یک منبع هنگفت انرژی را از چنگ دو گروه تبهکار نجات دهد و در این بین به زنی بر می خورد به نام June.

نقد فیلم:

واقعاً خلاصه ای بیش از این برای این فیلم 117 میلیون دلاری که تقریباً بی خودی دوبرابر این مقدار هم فروخته نمی توان نوشت! به ذهنم رسید اگر جیمز منگولد را معادل همایون اسعدیان در نظر بگیریم و فیلم "3:10 to Yuma" او را معادل "طلا و مس"، این فیلم حتماً "ده رقمی" منگولد است!


بازی کروز در این فیلم متوسط است، دیاز هم همین طور. هر دو هم مشخص است که پیر شده اند -هر چند در رفتارشان جور دیگری نشان دهند-. به وجود آمدن رابطه عاطفی بین این دو بسیار مسخره است.. تنها ممکن است به خاطر جمله:"تو که عادت داری" June به این نتیجه برسیم که او یک فاحشه است! اصولاً قرار نیست اتفاق خاصی در فیلم بیفتد و تنها چند صحنه خوب نمایشی با جلوه های ویژه نسبتاً خوب -در صحنه هایی هم ناخوب- داریم که قرار است از شما حس بگیرد و چند خنده گرفتن به سبک طوفان پس از آرامش که تنها چند تک خنده بهتان می دهد (به خصوص در صحنه درگیری های داخل هواپیما) و دیگر هیچ! بخش کمدی داستان گاهی از بخش اکشن پیشی می گیرد و گاهی هم شبه هندی می شود! (رفتن کروز به سمت جون زیر باران تیر و نخوردن حتی یک تیر). ظاهراً مراد از شوالیه هم آن مجسمه ای ست که باتری انرژی دار در آن نگهداری می شود و هم خود جاسوس. صحنه های فیلمبرداری در چند شهر امریکا و اروپاست.

با این حال از منگولد سازنده "Walk the Line" و سه و ده دقیقه به یوما انتظاری چنین نداشتم و البته بعد من هم به این نتیجه رسیدم که کارگردانان خوب هم کار بد می سازند (البته نه همه شان!).

بر خلاف گذشته و سایر فیلم ها عرض خاصی برای گفتن ندارم! فیلم شوالیه و روز تنها برای کسب درآمد به واسطه حضور دو ستاره (آن هم از نوع پیشین) سینما ساخته شده و هیچ ظرافت و حتی جمله ای زیبا و یا حتی خنده دار (که انتظار می رود در فیلمی اکشن-کمدی ببینیم) در آن به چشم و گوش نمی رسد. پیشنهاد دیدن این فیلم را تنها به کشته مرده های احتمالی کروز یا دیاز دارم! و به نظرم حتی آن جمله جناب "بیژن اشتری" در مورد سرگرم کننده بودن فیلم هم چندان درست نیست! (مگر منظور که باشد...). حتی تلاش مذکور برای نشان دادن خیانت سیستم به فرد را آنقدر کمرنگ و در حاشیه می بینم که اشاره به آن را بی مورد می دانم! (این دلیل نمی شود که ایشان و نقدهایشان را نپسندم، که برعکس بسیار با سلایق من جور است).

 

در حاشیه:

- منتقدان نیز نظرات نسبتاً متفاوتی درباره فیلم داشته اند اما به طور کلی نمره خوبی نگرفته است.

- نقش کروز را ابتدا قرار بود آدام سندلر بازی کند که به دلیل وجود تفنگ در داستان حاضر به قبول آن نشد.

نوشته شده در جمعه ٢٦ آذر ،۱۳۸٩ساعت ٤:٥٤ ‎ب.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()


 Design By : Pichak