نقد فیلم

twilightنقدی برفیلم "Twilight" (سپیده دم)

twilight

محصول 2008

کارگردان: Catherine Hardwicke

نمره کلی من: 20/12

جمله: "وقتی می توانی برای همیشه زندگی کنی، برای چه چیزی زندگی خواهی کرد؟"

وجود مثلث عاشقانه که معمولاً از دو مرد و یک زن تشکیل می شود و جدال دو مرد برای تصاحب زن از جلوه های قدیمی سینما و به طور کلی نمایشنامه است. در دو ضلع این مثلث دو مرد قرار دارند که معمولاً یکی خیر و دیگری شر است و زن در تمام موارد در جناح خیر بوده است...


فیلم Twilight (که برگردان فارسی آن را می توان "سپیده دم"، "تاریک و روشن" یا "هوای گرگ و میش" نامید) برپایه همین اصل نهاده شده با این تفاوت جزئی که جزء شر و خیر داستان قسمتی از وجود یک مرد است. ادوارد، از نژادی که در ظاهر به نوعی از خون آشام ها وابسته است به ایزابل که دختری معمولی با افکار خاص درون گرایانه است دل می بندد اما این دل بستن عادی نیست. در ادامه متوجه می شویم که بوی خون ایزابل برای خون آشام ها وسوسه انگیز است و ادوارد علاوه بر علاقه معمولی انسانی به این خاطر نیز به سوی او جذب می شود. ایزابل نیز که از ابتدا به ادوارد علاقه مند شده سعی می کند از برخی خصوصیات عجیب ادوارد و هویت واقعی او پرده بردارد. ادوارد به تدریج این اسرار را فاش می کند. او که از سال 1918 توسط فردی گزیده شده و از آن موقع زنده مانده است به همراه خانواده اش راه خود را از بقیه خون آشام ها جدا کرده اند و  تنها از حیوانات تغذیه می کنند اما به قول خود او طبیعت آن ها به گونه ای است که خون انسان هنوز آن ها را تحریک می کند. او در ادامه می کوشد ایزابل را از دست خون آشام دیگری (جیمز) که در پی آشامیدن خون او ست نجات دهد و در انتها نیز مجبور می شود خون ایزابل را که توسط جیمز گزیده شده بمکد تا او را از خون آشام شدن نجات دهد. پس از این ایزابل از ادوارد می خواهد که او را از خود دور نکند و او را نیز به مانند خود نا میرا کند تا همیشه در کنار هم باشند.

فیلم "تاریک و روشن" به قول راجر ایبرت مناسب حال دختران کمتر از 16 سال است و به دل سایر بیننده ها نمی نشیند. جلوه های تصویری فیلم زیبا هستند و تصاویری از جنگل های بکر و رودخانه های زیبا را نمایان می سازند. بازی ها در حد متوسط هستند و کارگردانی نسبتاً خوب است. مهمترین اشکال فیلم از فیلم نامه آن است که شاید می خواسته چیزی مابین فیلم هایی مثل "A walk to remember" و " Wolf" از آب در بیاید که البته به اندازه هیچکدام موفق نیست.

نکات مثبت فیلم اشاره به هویت دو گانه انسان در بین انتخاب خیر و شر و تلاش برای غلبه خیر و همچنین دل بستگی های عاقلانه و به دور از احساسات بچه گانه ایزابل است. فیلم نکته منفی (به جز مقداری موهومات) ندارد  و از این نظر مناسب برای گروه سنی نوجوان است.

نوشته شده در شنبه ٢٠ تیر ،۱۳۸۸ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()


 Design By : Pichak