نقد فیلم

شاید مهمترین اتفاق روزهای اخیر برگزاری جشنواره فیلم فجر با برتری فیلم های "جرم" کیمیایی و "جدایی نادر از سیمین" اصغر فرهادی بود. فرهادی با فیلم اخیر خود نشان داد که موفقیت "درباره الی" اتفاقی به مانند "همشهری کین" اورسون ولز نبوده و او در سینمای شبه مستند و درام خود حالا حالا ها به پیش خواهد رفت. فیلم او در جشنواره فیلم برلین هم مهمترین جوایز (کارگردانی، گروه بازیگران و بهترین فیلم) را دریافقت کرد تا نشان دهد باید منتظر روزهای خوش تری برای سینمای ایران و به خصوص اصغر فرهادی بود. فیلم که با نام "یک جدایی" در دنیا معروف شده اکنون در سایت IMDB.com به عنوان بهترین فیلم درام تاریخ انتخاب شده است (http://www.imdb.com/chart/drama) هر چند این رای گیری هنوز به اتمام نرسیده و تعداد رای ها به فیلم های بعدی به مراتب بیشتر است اما همین اتفاق نیز در تاریخ سینمای ایران بی سابقه است (تا روزهای بعد به دلیل افزایش رای گیری احتمالاً رتبه فیلم افت خواهد کرد.. حدود یک فهته بعد رتبه فیلم به 18 رسیده است).


در روز های عید نوروز شاهد پخش چند سریال و برنامه تلویزیونی بودیم که به اتفاق آراء سریال های "پایتخت" و برنامه "کلاه قرمزی" صاحب بیشترین آراء مثبت شدند.

مجموعه "کلاه قرمزی" توانست با جذب مخاطبان خاص خود اوقات مفرحی را برای بینندگانش به ارمغان آورد. از جمله موارد جالب توجه و مثبت این مجموعه (که برعکس سال قبل هدفمند تر و پربارتر به نمایش درآمد) اضافه کردن شخصیت "فامیل دور" و قسمت های نقاشی کودکان (با انیمیشن سازی) و معرفی اشیاء خانه با زبان شعر بود.

در بین سریال های خانوادگی پخش شده و از نظر نویسنده به جز سریال "پایتخت" سایر سریال های تلویزیون من جمله "موج و صخره"، "راه در رو" یا "بچه ها نگاه می کنند" همه در ادامه سرگرمی سازی های سطحی تلویزیون در چند سال اخیر و به لحاظ محتوایی در پایین ترین سطح قرار داشتند. شاید اگر "پایتخت" سیروس مقدم و محسن تنابنده نبود می شد لفظ مبتذل را برای سریال های نوروزی امسال به کار برد. پایتخت با گویش های نزدیک بازیگران اصلی اش در کنار فیلمنامه عالی و کارگردانی کم نظیر توانست در دل اغلب مردم بنشیند و علاوه بر حصول سرگرمی واجد آموزه های اخلاقی بسیار مهمی (مثل استقامت در برابر سختی ها، از دست ندادن داشته های گرانقیمت اما ناپیدا و رابطه مستحکم -هر چند همراه با درگیری های مقطعی- خانوادگی) باشد. باید به محسن تنابنده (که به عقیده بنده بهترین بازیگر حال حاضر ایران و یکی از بهترین بازیگران جهانی ست) و سیروس مقدم بابت ساخت چنین مجموعه ای تبریک گفت و به ساخته های بعدی آنان امید داشت. از نظر نویسنده این سریال بهترین سریال سه دهه اخیر ایران بوده است.

پایتخت سیروس مقدم

 

نوشته شده در چهارشنبه ۱٧ فروردین ،۱۳٩٠ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ توسط مهدی وزیریان نظرات ()


 Design By : Pichak