نقدی بر فیلم "شکسته"

 نقدی بر فیلم "The Broken"

the broken

محصول 2009

کارگردان: Sean Ellis

جمله: "با ترست روبرو شو"

نمره کلی من: 20/13

ژانر ترسناک در سال های اخیر از محبوبیت بیشتری نسبت به قبل برخوردار شده و تولید بیشتر این دسته فیلم ها نیز نشان از استقبال تماشاگران دارد. زمینه اصلی این فیلم ها در گذشته بیشتر بر وجود اشباح، ارواح خبیث و موجودات نامرئی (جن گیر، طالع نحس، بچه رزماری) و امروزه بیشتر بر مبنای تصاویر وحشت آور (سری اره، شرور ساکن) پرداخته می شود.

فیلم "شکسته" که به نوعی بازگشت به ساختار سابق سینمای ترسناک (همراه با برخی صحنه های وحشت آور صورت مردگان) می باشد، ماجرای زنی رادیولوژیست (جینا) است که پس از حادثه ای نامعلوم دچار بحران شخصیتی و حافظه ای می شود. او خود را تا خانه اش تعقیب و پس از آن در یک گریز ظاهری با ماشین تصادف می کند. در کنار این قضیه می بینیم که دوست پسر او نیز به ظاهر دو تاست (با ظاهر یکسان) و جینا این را احساس می کند و بارها می گوید که دوست پسرش واقعی نیست. به تدریج می بینیم که پدر او، پسرش و دوست او نیز دو تا هستند و یکی یکی توسط همزادشان به قتل می رسند. انتهای داستان است که متوجه می شویم این جینا ست که تصور می کند خود را به قتل رسانده و تمام ماجراهای دیگر ماجرا نیز ساخته ذهن خود اوست و این پزشک به نوعی درگیر اسکیزوفرنی بوده است.

در روان شناسی موضوعی هست که در آن انسان ابتدا به عیوب دیگران پی می برد و به تدریج با ادامه کار بر روی به عیب های خود واقف می گردد. البته این اصلی کلی است که همه ما در خود نیز آن را احساس می کنیم. با این وجود اگر در نظر بگیریم که هدف این فیلم هم رساندن این واقعیت است، فیلمنامه در القای این نظر ناموفق است و مخاطب را راضی نمی کند. با این حال نباید فضای وهم آور فیلم را که نشان از کارگردانی مناسب فیلم است را نادیده گرفت و به نظر من عیب اصلی این فیلم نیز به فیلمنامه نسبتاً ضعیف آن باز می گردد.

/ 2 نظر / 180 بازدید
سجاد

مرسی از نقد خوبت

hamid

راستش اگه من این نقد شما رو نخونده بودم اصلا متوجه نمیشدم که داستان فیلم چی هست.به قول شما فیلم نامه خیلی ضعیف بوود.اصلا نمیشد فهمید که دختره خودش اینا رو تو ذهنش ساخته.