نقد فیلم شوالیه و روز " Knight and Day "

بازی کروز در این فیلم متوسط است، دیاز هم همین طور. هر دو هم مشخص است که پیر شده اند -هر چند در رفتارشان جور دیگری نشان دهند-. به وجود آمدن رابطه عاطفی بین این دو بسیار مسخره است.. تنها ممکن است به خاطر جمله:"تو که عادت داری" June به این نتیجه برسیم که او یک فاحشه است! اصولاً قرار نیست اتفاق خاصی در فیلم بیفتد و تنها چند صحنه خوب نمایشی با جلوه های ویژه نسبتاً خوب -در صحنه هایی هم ناخوب- داریم که قرار است از شما حس بگیرد و چند خنده گرفتن به سبک طوفان پس از آرامش که تنها چند تک خنده بهتان می دهد (به خصوص در صحنه درگیری های داخل هواپیما) و دیگر هیچ! بخش کمدی داستان گاهی از بخش اکشن پیشی می گیرد و گاهی هم شبه هندی می شود! (رفتن کروز به سمت جون زیر باران تیر و نخوردن حتی یک تیر). ظاهراً مراد از شوالیه هم آن مجسمه ای ست که باتری انرژی دار در آن نگهداری می شود و هم خود جاسوس. صحنه های فیلمبرداری در چند شهر امریکا و اروپاست.

با این حال از منگولد سازنده "Walk the Line" و سه و ده دقیقه به یوما انتظاری چنین نداشتم و البته بعد من هم به این نتیجه رسیدم که کارگردانان خوب هم کار بد می سازند (البته نه همه شان!).

بر خلاف گذشته و سایر فیلم ها عرض خاصی برای گفتن ندارم! فیلم شوالیه و روز تنها برای کسب درآمد به واسطه حضور دو ستاره (آن هم از نوع پیشین) سینما ساخته شده و هیچ ظرافت و حتی جمله ای زیبا و یا حتی خنده دار (که انتظار می رود در فیلمی اکشن-کمدی ببینیم) در آن به چشم و گوش نمی رسد. پیشنهاد دیدن این فیلم را تنها به کشته مرده های احتمالی کروز یا دیاز دارم! و به نظرم حتی آن جمله جناب "بیژن اشتری" در مورد سرگرم کننده بودن فیلم هم چندان درست نیست! (مگر منظور که باشد...). حتی تلاش مذکور برای نشان دادن خیانت سیستم به فرد را آنقدر کمرنگ و در حاشیه می بینم که اشاره به آن را بی مورد می دانم! (این دلیل نمی شود که ایشان و نقدهایشان را نپسندم، که برعکس بسیار با سلایق من جور است).

 

در حاشیه:

- منتقدان نیز نظرات نسبتاً متفاوتی درباره فیلم داشته اند اما به طور کلی نمره خوبی نگرفته است.

- نقش کروز را ابتدا قرار بود آدام سندلر بازی کند که به دلیل وجود تفنگ در داستان حاضر به قبول آن نشد.

/ 3 نظر / 166 بازدید
علی

این نقد و بررسی های چرت و پرت چیه که می زاری تو اصلا فیلم رو درک کردی که حرف می زنی معلومه فیلم شناس نیستی

helena

آقای محترمی که اینجا دم از درک فیلم و فیلم شناسی زدن بهتره بدونین که این شمائید که باید فیلم رو از اول ببینید من با توجه به نظر شما و نظرات متفاوت دیگه ای که دیدم به صرافت افتادم فیلم رو خودم ببینم که واقعا فقط وقت تلف کردن بود. من نمی دونم این هنرپیشه ها فکر کردن مردم به چه قیمتی حاضرن جلف بازیاشون رو تحمل کنن! عزیزی جایی گفته بود این فیلم در حد فیلم ده رقمی آقای همایون اسعدیان هست بابا صد رحمت به فیلم ده رقمی که حداقل میشد تا آخر پاش نشست اگه ویکیپدیا رو هم ببینین اونجا نوشته این فیلم یه شکست تجاری بود و بدترین فیلم تام کروز!!

حمید

دوست عزیز.نقد محشرتو خوندم.حیفم اومد فقط توی وبلاگ درج بشه اخه این وبلاگا هم بازدیدش کمه و وورودی گوگل نداره و هم هر لحظه ممکنه حذف بشه یا اسمشو یکی دیگه بر داره برای همین یکی از نقد هاتو به نام خودت تو سایت رسمی کافه نقد ثبتش کردم البته اگه راضی نیستی میتونی بری تو سایتش و از مدیرش بخوای که حذفش کنه ولی بهت پیشنهاد میکنم که همه نقد هاتو بری به نام خودت ثبت کنی تا کسی ازت کپی نکنه Cafenaghd.ir